13/05/2017 admin

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit, yaygın inanışın aksine kalıcı olmayan, ömür boyu sıkıntısını çekmek zorunda olmadığınız, tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Sinüslerin iltihaplanmasına sinüzit denir. Bu soruna da sinüslerin buruna açıldığı kanalların tıkanması sebep olur.

Hastanın şikayeti ne olursa olsun bütün sinüzitli hastalarda görülen ortak bulgu kişinin yaşam kalitesinin düşmesidir.

Sinüzitin öncelikli tedavisi ilaç tedavisidir ve tedaviyle genellikle sorunsuz bir şekilde düzelir. Ancak ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda sinüzit ameliyatı oldukça başarılı bir operasyondur.

Sinüzit ameliyatında endoskopik cihazlar ile sinüslerin içindeki iltihap temizlenip, sinus kanallarındaki tıkanıklığı  düzelterek şikayetleriniz giderilir bu sayede yaşam kaliteniz arttırılır.

Sinüzite eşlik eden bir durum da polip denilen burun içinde olmaması gereken üzüm salkımına benzeyen yapılardır. Özellikle alerjik bünyeye sahip olan sinüzitli hastalarda sürekli burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve koku alamama problemine neden olan ve tedavisi ameliyat olan bir hastalıktır.

Balon sinoplasti yöntemi:

Son yıllarda sinüzit ameliyatında kullanılan bu yöntem ile burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan, tampon kullanımı gerektirmeden ameliyat sonrası hastanın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlanır. Balon sinoplasti yöntemiyle aynı gün taburcu olup ertesi gün normal yaşantıya geri dönülebilir. Bu yöntem tıpkı kalbin tıkanan damarlarının açılmasında kullanılan yönteme benzer bir şekilde sinüzit ve sinus problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.