11/05/2017 admin

Ameliyat Süreci

Ameliyat günü hastaneye ameliyat saatinden 2 saat önce gelmeniz yeterlidir. Bu süre içerisinde size ameliyat için gerekli tetkikler yapılacak anestezi doktoru sizi muayene edecektir.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yani ameliyat sırasında sizin tamamen uyuduğunuz bir ameliyattır. Ameliyat süresi burundaki sorunlara göre yaklaşık 2-3 saat arasında sürmektedir.

Burun estetiği ameliyatında kullanılan ve hastaların da sıklıkla merak edip sorduğu iki teknik bulunmaktadır. Açık ve kapalı teknik. Açık teknikte burun ucuna 3-4 mm’ lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır; Kapalı teknikte ise kesiler burun içerisinden yapılır. İki teknik arasındaki fark aslında burunda şekil bozukluğuna neden olan kemik ve kıkırdaklara hakimiyet ile ilgilidir. Burundaki sorunların durumuna göre her iki tekniği de kullanıyorum Şunu unutmamak gerekir ki burun estetiğinde mutlak tek doğru yöntem diye bir şey yoktur. Önemli olan burundaki problemlerin en iyi şekilde ve kalıcı olarak düzeltilmesi olmalıdır.

Günümüzde burun estetiği ameliyatlarında eskiden kullanılan ve ameliyat sonrasında hastaya rahatsızlık veren, çıkarılması hastaların korkulu rüyası haline gelen, metrelerce uzayan tamponlar artık kullanılmıyor. Ameliyat sırasında burun içinde nefes almaya engel olan kemik, kıkırdak eğrilikleri ya da burun etindeki sorunlara müdahale edilmiş ise ameliyat sonrası daha hızlı iyileşmesi için silikondan yapılmış, yumuşak ,ortasında delik olan (bu sayede ameliyattan sonra burundan rahatlıkla nefes alınabilen) materyal kullanılabilir. Bu da sıklıkla ertesi gün çıkarılır. Burun içinden çıkarılırken ağrı ya da kanama olmaz, çoğu hasta çıkarıldığını bile fark etmez. Burun içerisine müdahale edilmediği durumlarda ise hiçbir şey kullanmaya gerek dahi kalmıyor.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.