14/05/2017 admin

BURUN ESTETİĞİ

Estetik kavramı, yıllardan beri var olmakla beraber son zamanlarda daha sık karşımıza çıkmaya başlamış; gerek kadın, gerekse erkeklerin yaşamında büyük önem taşıyan konulardan biri haline gelmiştir. Hepimiz günlük hayatımızın büyük bir kısmını insanlarla yüz yüze iletişim halinde geçirmekteyiz. Ayrıca son yıllarda sosyal medyanın hayatımızın büyük bir parçası haline geldiği gerçeğini de göz önünde bulundurursak estetik kaygıların giderilmesinin önemi daha da artmaktadır.

İletişimin odak noktası  yüzümüzdür. Yüzümüzün güzelliğini, burnumuzun, kaşlarımızın, gözlerimizin, dudaklarımızın ve çenemizin kendi içindeki oran ve uyumu oluşturmaktadır. Burnumuz da yüzümüzün tam da merkezinde bulunan yüz güzelliğimizi en fazla etkileyen organımızdır. Kısacası yüzün diğer kısımlarıyla ve kendi içinde oranlı ve uyumlu olan bir burun, yüz güzelliği için vazgeçilmezdir.

Burun estetiği ameliyatına ilgi son zamanlarda çok daha artmıştır. Burun estetiğinin bu kadar yaygınlaşmasında sonuçların başarılı olmasının etkili olduğunu kanaatindeyim.

Burun estetiği ameliyatı yapılan araştırmalara göre de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların ve erkeklerin en sık yaptırdığı estetik ameliyattır.

Estetik öneminin yanında fonksiyonlarını unutmamak gerekir. Sadece görünüşünün güzel olması kesinlikle yetmez, fonksiyon olarak da kaliteli nefes alabiliyor olmamız gerekir.

Bu sebeple burun içi ve dışı beraber bir bütün olarak ele alınmalıdır. Dış görünüşü düzeltilirken kaliteli nefes almamıza engel olan burun içindeki sorunlar aynı ameliyat sırasında kesinlikle düzeltilmelidir.

Son 20 yıldır güzelliğin  ‘’doğal görünen’’ olduğu kavramı burun estetiğine de yansımıştır. Bu nedenle başarılı burun estetiği doğal görünmeli yapıldığı belli olmamalıdır.

Güzel ve doğal yapılmış bir burun asla estetikli gibi durmaz. Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamaz. Tanıyanlar ise ameliyat sonrası sizdeki pozitif değişimi hemen fark eder. Ama çoğu bunun burundan kaynaklandığını bile anlamaz. Çünkü yüzünüz güzelleşmiş, yüzünüzün diğer güzellikleri ortaya çıkmıştır

Burun estetiği ameliyatından hem hastalarımızın hem de biz hekimlerin amacı:

  1. iyi nefes alabildiğiniz
  2. dış görünüşte kusurları giderilmiş
  3. yüzünüz ile uyumlu doğal görünen bir burun elde etmektir.

Kısacası burnunuzdaki kusurları gidererek yüzünüzü daha çekici hale getirmektir

Ameliyat ve sonrası ile ilgili çok sayıda görsel ve yazılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu konuyla ilgili bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Şunu unutmamak gerekir ki burun estetiğinde mutlak tek doğru teknik diye bir şey yoktur. Her bir tekniğin kendine göre üstünlükleri vardır. Önemli olan ameliyatı planlarken burun şeklinin mutlaka kişinin yüz yapısına ve oranlarına uygun kişiye özel planlanması gerektiğidir. Her insana aynı güzel burnu yapmak değil, kişinin yüzüne uygun burun yapmak çok önemlidir. Çünkü birine yakışan burun diğerine yakışmaz.

Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat öncesi tasarımla, burnunuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme sahip olacağınızı, yüzünüzde başka bir işleme ihtiyaç olup olmadığını bilgisayar programları sayesinde planlamak mümkün olmaktadır. Bu sayede hem sizin aklınızda nasıl bir değişiklik olduğunu ben anlayabiliyorum hem de siz benim ne planladığımı, ameliyatta ne yapacağımı görebiliyorsunuz.

Estetik burun ameliyatı ile doğal  görünen, yüzünüze uyumlu ve daha iyi nefes aldığınız bir buruna sahip olabilirsiniz. Ameliyat olmanız psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi özgüveninizi ve kendinize verdiğiniz değeri  arttıracak, bu olumlu hava hayatınızın bütününe yansıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Tagged: , , , ,