11/05/2017 admin

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası kendinize geldikten sonra odanıza geçeceksiniz. Bir gün hastanede kalmanızı öneriyoruz. Bu süreçte refakatçi ihtiyacınız olacaktır. Ameliyat sonrası ciddi anlamda ağrı sorununuz olmayacaktır. Ameliyattan bununuzun üzerinde plastik bir alçıyla çıkacaksınız. Bu alçı 5-7 gün kadar burnunuzun üzerinde kalacak. Suya dayanıklı özel alçı sayesinde ertesi gün rahatlıkla duş alabilirsiniz. Eğer burun içerisine müdahale etmiş ve silikon tampon konulmuşsa hastaneden taburcu olmadan çıkarılacaktır. Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluk nerdeyse hiç olmaz. Fakat ameliyattan sonraki 2. ve 3. gün bir miktar olabilir az yada çok olması sizin bünyenizle doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden ameliyat sonrasında ilk 2 gün aralıklarla buz uygulaması yapmanız gerekecektir. Buz uygulaması oluşacak şişlikleri azaltacaktır. Oluşmuş ise endişelenmeyin 5-7 gün içinde hızla azalarak neredeyse tamamen kaybolacak hiçbir zaman kalıcı şişlik ya da morluğunuz olmayacaktır. Yani ameliyattan 1 hafta sonra başkalarının anlayabileceği yüzünüzde şişlik ya da morluk olmayacaktır.

İlk 2 gün istirahat etmenizde fayda var. Üçüncü günden sonra günlük hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Eğer burnunuzun üzerindeki alçıyla dışarı çıkmak sizi rahatsız etmiyorsa günlük hayatınıza dönmenizde sağlık açısından bir mahsur yoktur.

Burunuzun üzerindeki alçı 5.-7. günlerde alınacak, ince ten rengi bir bant yapıştırılacaktır. Sonrasında bu bandı kendiniz de rahatlıkla çıkarabileceksiniz.

Burun estetiği ameliyatı günümüz teknolojisi ve ilerlemeli sayesinde hem ameliyat hem de ameliyat sonrası hasta konforunun üst düzeyde olduğu, hayat kalitenizden ödün vermenizi gerektirmeyen konforlu bir operasyondur.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.