08/05/2017 admin

KULAK ESTETİĞİ

Kepçe kulak; yüz görünümünde belirleyici faktörlerden biri olan kulağın en sık görülen şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak görünümüne neden olan durum; kulakların normalden daha büyük olması değil, kulağa şekil veren kıkırdak kıvrımlarının yetersiz gelişmesi ve kulağın kafa ile yaptığı açının artmasından kaynaklanmaktadır.

Kepçe kulak sorunu çocuğun okul ortamında, arkadaşları arasında alay konusu olmasına, ilerleyen yaşlarda psikolojik bozukluklara, duygusal travmalara, kendine güvenlerinin  azalmasına neden olabilir.

İlerleyen yaşlarda kulaklarının görüntüsü nedeniyle saçlarına istetiği şekli veremeyen, saçlarıyla kulaklarını kapatma ihtiyacı duyan, kişinin kendini kısıtlamasına neden olabilen bir sorundur.

Bu konuda en çok merak edilen soruların başında gelen kulak estetiği ameliyatının işitme duyusuna zarar verip vermediğidir. Kepçe kulak ameliyatında kulağın sadece görünüşüne müdahale edildiği için işitme duyusuna asla zarar verilmemektedir.

Kepçe kulak ameliyatı, kulak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaşlarından itibaren her yaşta yapılabilen basit bir estetik operasyondur. Yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla kulağınıza olması gereken doğal şekli kalıcı olarak  sağlanır. Operasyon kulak kepçesinin arkasından yapıldığı için görünür bir iz kalmaz. Ameliyat sonrası aynı gün hastaneden taburcu olup ertesi gün günlük yaşama rahatlıkla geri dönülebilir.

Bir önceki yazımız olan BURUN ESTETİĞİ başlıklı makalemizde burun estetiği, burun estetiği bursa ve denizli burun estetiği hakkında bilgiler verilmektedir.