21/06/2017 admin

Menteşe Burun Estetiği

Menteşe burun estetiği

Rinoplasti adıyla bilinen estetik burun ameliyatı, burnunda şekil ya da işlev bozukluğu olan kişilere yapılan, şekil ve işlev bozukluğunu ortadan kaldırmak için uygulanan bir operasyondur. Birçok yerde burun estetiği operasyonu yapılmaktadır. Menteşe burun estetiği gibi insanlara çok sayıda hizmet veren burun estetiği merkezleri mevcuttur. Tüm estetik burun ameliyatları, alanında tecrübeli kulak-burun-boğaz uzmanı ya da plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Bu uzmanlar, doğuştan gelen veya sonradan kaza sonucu oluşan her tür şekil bozuklukları, işlevlerinde eksiklik olan organ ya da dokuların tedavi edilmesini amaçlarlar. Yani, estetik operasyonlar, onarma ve yeniden kullanılır hale getirme çabası anlamına gelir.

Burun estetiği olmak isteyenlerin ortak gerekçelerini, rahat nefes alamama, burun eğriliği, gece uykuda nefessiz kalma gibi nedenler oluşturmaktadır. Estetik ameliyata başlamadan önce hasta ile doktor arasındaki iletişimin olması gerektiği şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Yani, hasta ne istediğini doktora ne kadar iyi aktarırsa, doktor da o kadar iyi bir sonuç çıkmasına katkı sağlayacaktır. Hastanın genel olarak ameliyattan beklentisi ile doktorun uygulayacağı işlem arasında zıtlıklar varsa, ameliyattan verim beklemek yersiz olacaktır. Uzman doktor, hastayı ayrıntılı muayene ettikten sonra, hastanın yalnızca sorun yaşadığı kısma müdahale etmektedir. Aksi takdirde, yüzün tamamen değişik görünmesi kişi için daha ciddi sorunlar yaşamak anlamına gelebilir. Ameliyat öncesinde hasta ile ilgili veriler toplanır; bilgiler itinayla ve sırayla dosyalanır. En önemlisi de, ameliyat öncesinde hastanın net burun fotoğrafı çekilir; işlemlerin sonunda karşılaştırma yapılması ve aradaki farkın net şekilde görülebilmesi sağlanmalıdır.

Ameliyat Öncesi Kısa Bir Bilinçlenme

Menteşe burun estetiği hizmeti veren birçok firma, eğer hasta hem nefes alıp verme açısından, hem de şekil bozukluğundan şikâyetçiyse, iki işlem birden uygulama tavsiye edilerek bu sorundan kurtulması amaçlanmaktadır. Aynı anda iki işlemin yapılması, hastayı iki kez yapılacak ameliyat zorunluluğundan kurtarır. Üstelik ameliyat esnasında burundan çıkarılan doku, kıkırdak gibi kısımlar ameliyat esnasında malzeme olarak kullanılabilmektedir. Yapay bir malzeme yerine vücuttan çıkan bu kısımların dolgu ve destek olarak vücuda tekrar yerleştirilmesi, belki de müdahale edilen kısmın vücut tarafından çok daha kolay kabul edilmesine ve de çok daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu dolgu ve destek malzemesi olarak kullanılan kısımlar, burnun şekillenmesinde de çok fazla etkili olmaktadır. Bir nokta da, sonradan şekil bozukluğu oluşan kişilerde ise, vücudun farklı noktasından, örneğin kulak kıkırdağından, parça alınmasının daha faydalı olacağıdır.

Merkezimizde Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl Oluyor

Ameliyat sonrasında hastalarımız da bulunan burunlarındaki tamponlar 2 gün ile 4 gün arasında geri alınır. Bir hafta sonra burnun dışında uygulanan malzemeler çıkarılır. İkinci haftanın sonunda da hasta tamamen iyileşme sürecini tamamlamış olmaktadır. Burundaki işlemden ötürü o bölgeye su değdirilmemesi önemlidir. Ameliyat sonrası bir başka etki ise, burun ve göz çevresinde oluşan morluklar ve şişkinliklerdir. Bunun daha kısa sürede geçmesi için belli süre göz ve burun çevresine buz tutulması yararlı olabilecek bir yöntemdir. Bunlar da kişiden kişiye değişen ve geçici birer yan etkilerdir. En uzun 2-3 hafta içinde tüm yan etkiler ortadan kalkar. Menteşe burun estetiği hizmeti veren merkezimizden faydalanan hastalarımızın en fazla 2-3 hafta içinde günlük yaşamlarına devam edebilmeleri mümkündür.

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da hastaların endişelendikleri nokta ameliyatın riskinin olup olmadığı üzerinedir. Her ameliyattaki kadardır denilebilir. Yani ameliyat esnasında enfeksiyon kapma durumu, alerjinin ortaya çıkacağı bir durum, kanama gibi ciddi sayılmayacak türden riskler mevcuttur. Deneyimli ve alanında uzman bir doktorun yapacağı ameliyatta da, bu tür risklerin yaşanma ihtimali oldukça düşüktür. Yine de ameliyat öncesi, hem doktorumuza hem de anestezi uzmanına danışmanızda yarar vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Bodrum Burun Estetiği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.