07/05/2017 admin

BURUN TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ

Burnumuz akciğerlerime çektiğimiz havanın giriş kapısıdır. Sağlıklı ve kaliteli nefes ise hayatımız için vazgeçilmezdir. Yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyen ve burun tıkanıklığına neden olan sorunların başında deviasyon gelmektedir.

Burun tıkanıklığının en sık sebeplerinden biri olan deviasyon, burun boşluğunu birbirinden ayıran önde kıkırdak arkada kemikten oluşmuş septum dediğimiz yapıdaki sağa ya da sola olan eğrilikler, kaymalardır. Hatta bazı hastalar bu durumu ‘’burnumda kemik ya da kıkırdak varmış’’ diye adlandırırlar.

Deviasyon yani burun kemiğinin ve kıkırdağının eğri olması burun tıkanıklığı ve baş ağrısı başta olmak üzere sorunu beraberinde getirmektedir. Horlama, yorgunluk, koku alma güçlüğü, burunda kuruluk hissi, kabuklanma veya kanama, ağız kokusu, geniz akıntısı ve burun şeklinde bozukluk en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır.

Deviasyonun yani burun içerisindeki eğriliklerin tedavisi cerrahidir. Yaklaşık 30 dakika süren deviasyon ameliyatı ile burun içerisindeki eğrilikler düzeltilip burundan rahat ve kaliteli nefes almanızın sağlanır. Bu sayede hayat kaliteniz olumlu yönde artacaktır.

Deviasyon ameliyatında sadece burun içerisindeki eğriliklere müdahale edilir, burun şekliyle ilgili bir işlem yapılmaz. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk olmaz. Yaklaşık 3 gün sonra günlük hayata rahatlıkla dönülebilir.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.